שעות עבודה: א-ה: 8:00-20:00 ו: 8:00-12:00

מדריך ניקוי ספות בד באופן עצמאי

איך מנקים ספה לבד: כל חובב ניקיון ממוצע יסכים אתנו , שהדבר שהכי קשה לשמור הוא על ניקוי הספות שלנו, בניגוד לשאר החפצים בבית שאותם אנו מצליחים לנקות בקלות רבה, על ידי חומרי ניקיון מגוונים, עם הניקוי ספות זה פחות הולך, והאמת?! זה לגמרי מובן. הרי הספות שלנו במהלך השנים צוברות אבק רב ולכלוך. כתמי זיעה מתחילים להיתפס בספה, ואף במקרים קיצוניים יותר כתמי קפה, שתן, אוכל וכדומה. המרכיבים של הכתמים מחלחלים פנימה, כך שגם אם ננקה בצורה שטחית את המרקם העליון של הספות, עדיין הלכלוך שנמצא בתוך הספוג הפנימה – יצוץ ויעלה שוב. במדריך זה נעשה לכם סדר בסוגי הכתמים והבדים, ונצייד אתכם בכמה טיפים קטנים, שיעזרו לכם איך לנקות ולבצע ניקוי ספות שלכם באופן עצמאי (לבד) – נכון. ולהחזיר לכם את הברק והנוחות לספות.

ניקוי ספות מבד באופן עצמאי
ניקוי ספות מבד סינתטי

מאפייני בד סינתטי

לפני שניגשים לבצע את הכתוב במדריך ניקוי ספות באופן עצמאי זה, חשוב להבין את סוגיו. בד סינתטי מיוצר מסיבים שאינם מופקים מצמחים או בעלי חיים. במקום זאת, מקור הסיבים בפולימרים שהופקו מתוצרי לוואי של נפט. רוב הספות שלנו עשויים מבדים סינתטיים בשילובים שונים בין אם הם סינתטיים 100% או מעורבים גם עם כותנה .קיימים 3 סוגי בדים סינתטיים עיקריים: פוליאסטר, ניילון ומיקרופייבר.

יתרונם של בדים העשויים מסיבים סינתטיים – ביכולת לטפל ולתחזק אותם בקלות רבה יחסית. עקב היותם בדים שנוצרו מנפט. הם אינם אוהבים וסופגים מים ברמה המולקולרית. מה שמקנה להם יכולת דחיית כתמים טבעית. כמוצר סינתטי הם עמידים בפני חומרי ניקוי חזקים מאוד ולכן ניתנים לניקוי כמעט בכל החומרים בשוק. הבדים גמישים מאוד ואינם דוהים כמעט בשמש . לבדים הסינתטיים יתרון כלכלי מובהק, בדרך כלל הם זולים הרבה יותר מהבדים הטבעיים. בשל פיתוח טכנולוגיות מתקדמות בתחום הטקסטיל, חלק מהבדים הסנטים הקיימים כיום בשוק, הינם באיכות גבוהה, חלקם מתקרבים כבר בתחושה לבדים הטבעיים ואף עולים עליהם, נותנים פתרונות תחזוקה ובעיקר נעימים למגע.

בדקו את התווית שעל הספה

אם הספה תוצרת חו"ל, יהיה עליה תווית. למעשה התווית מסמלת באותיות באנגלית ויכולה לסייע לכם להבין איך לנקות ספות לבד. תוכלו למצוא את התווית בדרך כלל בתחתית הספה.

הינה פירוש כל קוד:

"W" – פירושו שניתן לנקות בעזרת הרבה מים. כל חומר ניקוי מבוסס מים יכול לעבוד מצוין על הספה: נוזל כביסה, חומר ניקוי לספות, שמפו לשטיחים, ואפילו נוזל כלים.

"S" – פירושו שלא נין לנקות את הספה עם הרבה מים. אפשר לנקות בעזרת חומרי ניקוי לא על בסיס מים. תוכלו לנקות את הספה למשל בעזרת אלכוהול ג'ל, אלכוהול טהור, חומר ממיס נטול מים כלשהו. בדרך כלל מומלץ להשתמש במגבונים לחים ללא סבון.

"S-W" – פירושו שניתן להשתמש גם בממיסה מים וגם בממיסים ללא מים.

"X" – פירושו שלא ניתן לנקות את הספה בעזרת תכשירי ניקוי. מומלץ לשאוב את הספה בלבד. אם יש ברשותכם ספה זו – מומלץ לשלוף את הריפוד ולמסור אותו לניקוי יבש. או לפנות לבעל מקצוע המתמחה בניקוי ספות בד .

בדקו את סוג הבד ממנו עשוי הספה

אם הספה תוצרת הארץ – סביר להניח שלא תמצאו עליה תווית המסבירה את הדרך הבטוחה ביותר לניקוי ספה עצמי.  

אם אינכם בטוחים מאיזה סוג הספה – מומלץ לא לבצע את ניקוי ספות לבד, מהסיבה שאתם עלולים לגרום לנזק בלתי הפיך כגון: השחמה, התכווצות, דהיית צבע ועוד.

עיקר הנזק שאתם עלולים להסב הוא לספות מסיב טבעי. המחולקים ל2 קבוצות:

טבעי מהצומח כמו – כותנה, פשתן וויסקוזה.

טבעי מהחי כמו – משי וצמר.

אין חשש כזה אם מדובר בספה מסיב סינטטי כמו – פוליאסטר, ניילון או פוליפרופילן.  

הדרך הטובה ביותר לזיהוי הסיב – היא פשוט לשאול את המוכר, או לבדוק על הדגם שלכם באינטרנט. אם אין אפשרות כזו, ישנו מדריך מבחן הבעירה שתוכלו לבצע בעצמכם.

מדריך למבחן הבעירה לזיהוי סוג הסיב:

  1. כמעט בכל ספה ניתן למצוא ריצ'רצ' בחלקו האחורי של כרית גב או המושב. פץחו את הריצרצ ובצדו הפנימי ישנו חלק עודף מבד הספה.
  2. גזרו מעט מהסיב וסגרו בחזרה את הכרית.
  3. הכינו צלחת, כפפות ומצית לצורך המבחן. שרפו את קצה הדוגמה של הריפוד מעל הצלחת.

תוצאות:

  סוג הסיב  סינטטי/טבעי    תכונות בעירה וצבע    צבע עשן  ריח עשן  אפר
צמרטבעי חימרצד, נשרף לאט. צהובללא עשןשיער שרוףרך, שחור, פריך
משיטבעי חימרצד, נשרף מהר. כתוםללא עשןשיער שרוףרך, שחור, פריך
כותנהטבעי צומחנשרף מהר, מעשן. כתוםבהיר/לבןנייר שרוףרך, אפור, פריך, מפותל
פשתןטבעי צומחנשרף מהר, מעשן. כתוםבהירנייר שרוףרך, אפור, פריך, מפותל
ויסקוזהטבעי צומחנשרף מהר, מעשן. כתוםבהירנייר שרוףרך, אפור, פריך, מפותל
ניילוןסינטטילהבה כחולה בקצה כתום. נשרף באופן שווהבהיר, ללא עשןשעוות נר, סלריחלק, קצה שחור קשה
פוליאסטרסינטטיכתום , מרצדסמיך, שחורפרי מתוקזוהר, סביב שחור קשה
פוליפרופילןסינטטינשרף מהר, להבה כחולה בקצה כתוםעשן בהיר דלזפת, אספלטזוהר שחור חזק

עכשיו שאתם יודעים מאיזה סיב עשויה הספה שלכם, תוכלו ליישם מדריך זה לניקוי ספות מבד סינטטי באופן עצמאי או לעבור למדריכים אחרים.

מדריך ניקוי ספות מכתמי מים באופן עצמאי

בין אם נשפך לכם מעט מהכוס מים, קצת זיעה השאירו סימנים, או שנסיתם ניקוי ספות עצמי. יש לא מעט מקרים שהכתם נוקה – אך נשאר סימן מים גדול מסביב לאזור. למה זה קורה? איך מתמודדים? ואיך להימנע בפעם הבאה?

למה נוצר כתם מים

נתחיל בכך שכתמי מים בספה יכולים לקרות בכל סוגי הסיבים – גם הטבעיים וגם סינטטיים. לרוב אם ישפך כוס מים ויישאר סימן בספה כנראה שהיא עשוי מבד טבעי אם הכתם בצבע צהוב בספה בהירה. אך אם לא כך הדבר סימן שיש בעיה אחרת – והיא אבק ולכלוך.

איך למנוע כתם מים בעתיד

כאשר ספה כהה מקבלת כתם רק ממים שנשפכו – סימן שהספה מלאה באבק ולכלוך והמים פשוט הציפו את זה כלפי מעלה לשכבה העליונה. הימנעות מכך היא פשוט לשאוב את הספה על בסיס שבועי. לא די בכך וחשוב לבצע ניקוי עמוק ויסודי אחת לשנה לפחות.

איך לנקות ספה מכתם מים

למעשה לנקות ספה מכתם מים זה די פשוט. לא משנה אם החלטתם לנקות רק את הכתם הספציפי או כבר מנקים את הכתם יסודי בעזרת חומר כזה או אחר, חשוב לדעת איך לבצע 2 פעולות הכרחיות:

  1. יש לשטוף את האזור היטב שלא יישארו דטרגנטים(חומר ניקוי) מאחור. ואת זה נעשה בסיום תהליך הניקוי בעזרת מטלית או מגבת כותנה ספוגה במים חמים. נבריש הייטב את האזור על מנת לשטוף היטב את ריפוד הספה. נשטוף את המגבת/מטלית ונחזור על התהליך מספר פעמים עד שאין עוד סבון על המגבת. לסיום נגבו את האזור בעזרת מגבת חדשה ויבשה על מנת לספוג כמה שיותר מהלחות בספה. והשאירו אותה להתייבש.

כאשר מנקים כתם מים קטן לבד, גם אם נבצע את זה היטב, האזור שלא נגענו ישאיר הבדלי צבע. ובכך, זה יראה כאילו יצרנו כתם גדול יותר. יש לבצע את תהליך הניקוי בכל הכרית – גם אם מדובר על כרית מושב גדולה במיוחד. הרטבת האזור, ניקוי טוב בעזרת חומר ניקוי וניגוב כל הלחות – תבטיח לכם תוצאה לשביעות רצונכם המלאה. וללא סימני כתם נוספים.  

מדריך ניקוי ספות בד סינתטי באופן עצמאי

יישום מדריך לניקוי ספות מבד באופן עצמאי כפי שהוא כתוב – הוא חשוב, ולכן הקפידו על דיוקו. כך תשיגו תוצאות טובות יותר.

  1. יש לקחת קליפת תפוז לבשל אותה במים כ7 דק׳ להוסיף לרוטב שנוצר חצי כוס לימון וכפית מלח.
  2. כשהכול  מוכן, ניגש לספה ונטבול את המברשת בתרכובת שהתקבלה. נבריש בעדינות את הכתם עד שניראה איך השומנים מתפרקים.
  3. נספוג היטב עם מטלית כותנה לבנה ויבשה את המים שהצטברו על הספה ונחכה לייבוש! חשוב לציין שתהליך הספיגה חייב להיות יסודי כדי שלא יישארו מים על הספה העלולים ליצור כתם. בעיקר בספות הבהירות יש את הבעיה. זכרו, ככל שתמהרו לטפל בכתם מהר יותר, כך תוצאות הניקוי יהיו טובות יותר.

ניתן להשתמש גם כמעט בכל תכשיר ניקוי ביתי הנמצא בחנויות הכלבו. זכרו שאם יש שילוב של בד טבעי עם הבד הסינתטי אתם עלולים לגרום לנזק. עשו זאת בפינה נסתרת, עדיף בחלק הפנימי כגון הכריות אם יש ריצ'רץ', או החלק האחורי של הספה.

ספה מבד דוחה כתמים – שחשוב לדעת

אנו נתקלים רבות במושג בד דוחה כתמים, מדובר כמובן ביכולת הטבעית של הבדים הסינתטיים שהם דוחים כתמים על בסיס מים. אך אין זה אומר שהם באמת דוחים כתמים. דווקא בגלל היצור מנפט הם אוהבים מאוד כתמים על בסיס שמן. תחזוקה שאינה שוטפת על בסיס שבועי , יכולה לגרום מהר מאוד להופעה של כתמי זיעה ושומן גוף.

מדריך ניקוי ספות מבד דוחה כתמים

ישנם אכן בדים סינתטיים אמיתיים שדוחים כתמים אך לרוב הם יקרים מאוד כגון בד אימפלה. הם נטבלים בחומר טפלון בשלבי היצור ומקנה להם עמידות גבוהה יותר מפני נוזלים. חומר זה מצריך ניקוי בחומרים מיוחדים, אשר מצד אחד ינקה באופן מקצועי את הספה מכל הכתמים ויחד עם זאת לא יפגעו בשכבת ההגנה. הזמנת אנשי מקצוע לא מיומנים בזיהוי הטפלון יגרמו לנזק שלא תראו באופן מיידי, איך לאחר הניקוי הראשון כבר הספה לא תהיה אותו דבר.

חומר ניקוי ספות עשה זאת בעצמך

חברתנו SOS Clean מתמחה בניקוי ספות מקצועי, בזיהוי כל סוגי הבדים וטיפול נכון , אמין ומקצועי. אך אם בכל זאת תרצו לנקות לבד, אצלינו תוכלו לרכוש ערכת ניקוי ספות באופן עצמאי על בסיס חומר המכיל מסיר פרוטאין (חלבון) המפרק כתמי שומן, זיעה ואוכל. כל כתם על בסיס טבעי. הוא בטוח לשימוש על כל סוגי הסיבים הסינתטיים. אנחנו גם נסביר לכם איך מנקים בעזרתו את הספה ביעילות. העלות הבקבוק רק 99 ש"ח בלבד.

חומר לניקוי ספות בד

מאמר זה של מדריך לניקוי ספות (לבד) באופן עצמאי, נכתב על ידי אלכסנדר הרץ. בעלי חברת SOS Clean המתמחה בניקוי ריפודים מכל הסוגים. שיטות ניקוי אלו אכן עובדות ברוב הפעמים, אך לא תמיד. זכרו בסופו של דבר כל חומרי הניקוי הביתיים וחומרי הניקוי הטבעיים אינם נועדו לשימוש מקצועי, ואינם תמיד מספקים את העבודה.

אם אתם באמת רוצים ספה נקייה, מומלץ פשוט להזמין חברת ניקוי ספות מקצועית, ולחסוך את הזמן והמאמץ ביישום מדריך זה, לחסוך את עלות החומרים ולתת למומחים לבצע זאת עבורכם.

עוד מדריכים שיכולים לעניין ולעזור לכם בניקוי

מדריך ניקוי ספות בד באופן עצמאי
5/5

להזמנות או ייעוץ חינם התקשרו חייגו

0533-00-61-62

קצרים בזמן? השאירו פרטים  ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים אחרונים- מומלץ לקרוא!

אהבתם את המאמר? מוזמנים לשתף עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print