ניקוי מקרר – תתפלאו עד כמה שזה קל

קצרים בזמן? חייגו עכשיו או השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם!

ניקוי מקרר – תתפלאו עד כמה שזה קל

שמירה על ניקוי המקרר חשובה בהחלט לא רק לשמור על המזון טרי וקריר, אלה גם על מזון בריא. המקרר הוא סוס עבודה שעובד ללא הפסקה, אך הוא בוודאי יכול להתחיל לגלות קצת בלאי. שמירה על ניקיון המקרר תשמור לא רק על המוצרים, אלה גם ישמור על המקרר עצמו.

המאמר נלקח מאתר אמריקאי ותורגם במלואו עבורכם!

ניקוי מדפי מקרר
ניקוי מדפי מקרר

מדריך ניקוי מקרר מבפנים ומבחוץ

המקרר שלכם עסוק בקירור המזון שלכם שיישאר טרי ומוכן לאכילה. הם בנויים בצורה כזו שיכולים לעבוד ללא כל הפסקה לשנים ארוכות. אך כנראה שאתם לא נותנים לזה תשומת לב מספיקה ואינכם מנקים את המקרר לעיתים קרובות כמו למשל את הרצפה בבית. ללא תחזוקה נכונה ושוטפת, אתם עלולים להישאר לא רק עם ריחות רעים במקרר שלכם, מזון מקולקל במהירות רבה יותר אלה גם עם מקרר שמתחיל להראות סימני שחיקות.

זה נגרם כתוצאה ישירה של שאריות מזון ונוזלים המצטברים על מדפים ומגירות, וגם על דלתות המקרר ובדפנות החיצוניות. כאשר המזון מתכלה, הוא מדיף ריחות רעים, עלול לגרום לעובש ולפגוע בגומיות של דלתות המקרר. ובכך, משאיר פתח קטן בו נכנס האוויר והורס את תפוקת המקרר.

במאמר זה, תקבלו טיפים איך לנקות מקרר בצורה קלה ויעילה – ובכל זאת באמצעות חומרי ניקוי ביתיים. מים, נוזל כלים, מטליות יבשות, סודה וחומץ.

לפני שנתחיל לקרוא את המדריך, זה הזמן לדעת שיש לעשות זאת כאשר המקרר ריק ממזון. כדאי לתזמן את הניקוי לפני הקניות!

ניקוי מדפים נשלפים במקרר
ניקוי מדפים נשלפים במקרר

ניקוי מקרר – מה חשוב לדעת לפני שניגשים לעבודה!

לפני שתתחילו בניקוי המקרר, קראו הוראות אלו בכדאי להבטיח עבודה בטוחה ובמלי לגרום נזק לעצמכם או למקרר שלכם. הרי השקעתם ממיטב כספכם ברכישת המקרר, ואני בטוחים שאין לכם כל רצון לקנות מקרר חדש.

מקרר הוא רכיב אלקטרוני לכל דבר, וככזה הוא רגיש למים. אומנם הוא נועד לאחסן סוגי נוזלים שונים. ואפילו בפריזר שלנו לעיתים נמצא קרחים, אך כאשר אנו ניגשים לניקוי עמוק ויסודי – חשוב תדעו שהוא רגיש למים בכל זאת.

ישנן חומרי גלם ממנו עשוי המקרר, כמו הגומיות שרגישות לחומרי ניקוי חזקים ומנועי המקרר שרגישים גם כן למים. יש לנקות במשנה זהירות בכל מה שקשור ולקרוא את הטיפים הבאים:

הוציאו את שקע החשמל של המקרר –  כאשר נרצה לבצע ניקוי עמוק ויסודי, הוא ממושך יותר מניקוי שבועי או חודשי. ולכן הניקוי יהיה מקיף יותר, ומצריך זמן רב יותר שהמקרר לא יכול לבצע את עבודתו ולשמור לנו על המוצרים. לפיכך, יש לתזמן את הניקוי בהתאם. ניקוי מקיף, יעשה תוך ניתוק המקרר מחשמל.

ניתוק המקרר מחשמל חשוב מסיבה פשוטה, מדובר בכלי חשמלי ואינו בטיחותי בעבודה עם מים. לא משנה כמה משנה זהירות נשתמש, הוא אינו יכול להיות אפקטיבי מספיק כל עוד זרם החשמל מוזרם למקרר.

סיבה שניה, מקרר פתוח לאורך זמן בעת ההפעלה – גורם מדחס לעבוד בצורה מאומצת יותר וגורם לשחיקה של המנוע ופוגע במנגנון הקירור. וזו הסיבה לתופעות של הצטברות קרח לעיתים קרובות. כנראה שדלת המקרר אינו סגורה כמו שצריך או שמשהו פוגע במנגנון הקירור. ניקוי יסודי של מקרר יכול לפתור את התקלה.

חומרי ניקוי למקרר –  במדריך זה, נעשה שימוש רק בחומרים פשוטים וללא כל שימוש בחומרים חזקים. מטליות יבשות, נוזל כלים, חומץ וסודה לשתייה יעשו בדיוק את העבודה הרצויה. במידה ותרצו להשתמש בחומרי ניקוי כימיים חזקים – אנו איננו ממליצים על כך מכיוון שאתם עלולים לפגוע במקרר שלכם. לגרום לו לסדקים, התנפחות האטמים ופגיעה בגומיות.

כמויות מים – מים לא גורמים לנזקים או סכנה לחומרי הגלם ממנו עשוי המקרר. אך חלקים מסויים בו בהחלט לא רצוי שיגיעו מים בכמויות. במיוחד בפתחי האוורור בו נכנס ויוצא האוויר קירור וסירקולציה מהמנועיים. גם כאשר ננתק את המקרר מהחשמל ונבצע ניקוי יסודי – מומלץ להמנע בשימוש בכמויות גדולות של מים מבלי שהתייבשו לחלוטין.

תזמון לניקוי עמוק ויסודי – טיפ חשוב לא פחות, הוא תזמון לקביעת זמן לניקוי מקרר. במדריך ניקוי מקרר זה אנו ממליצים לא להיות פזיזים ולא להחליט לנקות מעכשיו לעכשיו. כך, תוכלו להתכונן כראוי ובראש שקט.

מומלץ לתזמן את הניקוי לפני הקנייה החודשית בסופר. ובכך, יהיו פחות מוצרי מזון שתצטרכו להוציא – אם אין ברשותכם מקרר נוסף. נוסף לזה תזמון הניקוי יכול לעזור לכם לגייס את כל בני השפחה לאכול כמה שיותר מהאוכל ולעזור בפינוי מהיר של התכולה.

חכו להפשרה מלאה – אנו לא רוצים לטפל במקרר בסמוך למערכת החשמל שעוד עובדת. לכן ננתק את המקרר מהחשמל ונמתין הפשרה מלאה.ניקוי המקרר באופן יסודי נעשה רק כאשר המקרר בטמפרטורת החדר ומופשר לחלוטין. זה ייקל ותייעל עליכם במלאכת העבודה, מציאת מקורות הריחות רעים, יאפשר אם יש קרח במקומות שאינם אמורים להיות להפשיר ובכך לתקן בעיות קיימות.

איך לנקות מדפים ומגירות למקררים

 1. ראשית, הסירו לשטיפה ידנית את כל חלקי המקרר שנשלפים: מדפים, מתלים ומגירות. ושטפו במים חמים ונוזל כלים עדין. 
 2. שימו לב – חשוב לתת לכל מרכיבי הזכוכית להתחמם לטמפרטורת החדר לפני שיביאו במגע עם מים חמים;  אחרת, הם עלולים להיסדק ולהישבר.
 3. יש לשטוף היטב את חומרי הניקוי ולשים לייבוש מלא בטרם החזרה למקרר.

איך לנקות את פנים המקרר

למגירות ולמדפים שאי אפשר להסיר, יחד עם דפנות התא הפנימי, נשתמש בסודה לשתייה ומעט מים.  נבצע את הניקוי המקרר בעזרת תערובת של 1 חלק סודה ו7 חלקי מים.  היזהרו מסודה לשתייה מסחרית שכן הריח שלה עלול לעבור למזון בהמשך.  עבדו מלמעלה למטה כדי למנוע טפטוף לכלוך על משטחים שכבר ניקיתם.  השתמשו במברשת שיניים המיועדת לניקוי או בקיסמי אוזניים כדי להגיע לסדקים ופתחים שאינכם יכולים להגיע אליהם עם מטלית, כמו צירים ופתחי אוורור.  נגבו הכול בעזרת מטלית יבשה לייבוש מלא.

איך להסיר ריחות רעים ממקרר

המקרר שלכם יכול לפתח סביבה אידיאלית לריחות רעים אלא אם תנקטו בפעולות הדרושות להימנעותם . למרבה המזל, אפשר להתמודד די בקלות עם הריחות הרעים במקרר מבלי להשתמש בחומרי ניקוי כימיים קשים.  לאחר ששטפתם וייבשתם את כל המשטחים, מלאו סודה לשתייה (יבשה) בבקבוק רחב מבלי לסגור את הפתח והשאירו אותו על המדף התחתון. זה יספוג את כל הריחות עתידיים מהאוכל שלכם, לכן הקפידו מידי פעם גם להחליף את הסודה.

ברגע שהמקרר שלכם נקי ובניחוח חדש, החזירו הכול בחזרה. עכשיו זה גם זמן טוב לארגון מחדש של כל המוצרים . זרקו כל מזון שפג תוקפו או מקולקל, קבצו פריטים ביחד, שקלו להשתמש בסלסלות וארגזים לסידור ומציאת פריטים מהר יותר.

איך לנקות את אטם המקרר

שימו לב במיוחד לאטם הגומי שמסביב לדלת המקרר. יש לנקות אותו באופן קבוע כדי לשמור על אטימה הדוקה. השתמשו במים חמים וסבון כלים נוזלי ללכלוך רגיל, ובניקוי מבוסס אקונומיקה אם אתם מוצאים עובש. שוטפים היטב ומנגבים אותם. ואז מרחו מעט ג'ל גריז המתאים לשימון הגומי על מנת לשמור עליו מלא להתייבש.

איך לנקות מקרר חיצונית

אין כמו מקרר נוצץ, נראות החיצונית של מקרר משדרגת את כל המטבח מכיוון שהוא הפריט הדומיננטי ביותר בחלל.  כל שעליכם לעשות הוא לנגב עם מטלית ספוגה ב"תכשיר נקוי לכל מטרה", יש ישנו מעט לכלוך שומני – השתמשו במסיר שומנים לעזור בפירוק מהיר יותר של כתמי אוכל. זכרו לנגב מדי פעם גם את החלק העליון של המקרר. למרות שאזור זה אולי לא נראה לעין, אך אבק מצטבר שם לאורך זמן, ומפזר אותו בחלל המטבח.

השיטה איך לנקות דלת מקרר מנירוסטה שונה במקצת, לכן השתמש בטיפים אלה כדי לנקות כתמים וטביעות אצבעות. לניקוי מהיר, יש לנגב את המשטח תחילה במטלית מיקרופייבר לחה, ולאחר מכן במטלית יבשה. כשהלכלוך קצת יותר עקשן, נסו לשפשף עם אלכוהול. הניחו כמה טיפות אלכוהול על מטלית רכה ושפשפו מעל הכתמים.  נגבו היטב עם מטלית יבשה עד שכל הסימנים נעלמים.

ניקוי סלילי מקרר

אפילו חלקי המקרר שלא תוכלו לראות, כמו הסלילים, זקוקים לניקוי מדי פעם. למרות שניקוי סלילי המקרר הוא קצת יותר אינטנסיבי, השלמת המטלה יכולה לעזור למקרר שלכם להתנהל טוב יותר ולשרוד זמן רב יותר. 

פעלו לפי השלבים הבאים איך לנקות סלילי מקרר:

 1. לפני שתתחיל, בדקו במדריך הוראות ניקוי שקיבלתם עם המקרר כאשר רכשתם אותו. אם אינכם מוצאים אותו, חפשו באינטרנט. לרוב ליצרני מוצרי החשמל יש את המדריכים באינטרנט ואתם יכולים למצוא את שלכם על ידי חיפוש מספר הדגם. 
 2. לא משנה מאיזה יצרן או מאיזה דגם המקרר שלכם, השלב הראשון בניקוי סלילים הוא תמיד ניתוק המקרר מחשמל. ואז אתרו את הסלילים (חלקם נמצאים בחלק האחורי של המקרר וחלקם בחלק התחתון.  אם שלכם נמצא בחלק האחורי של המקרר, משכו את המכשיר בזהירות מהקיר. השתמשו במברשת סליל רזה וארוכה הדומה למברשת ניקוי בקבוקים, לניקוי סביב הסלילים. 
 3. ניתן להשתמש גם בפן על מצב קירור ולפזר את האבק שהצטבר שם. אל תשכחו לשאוב את הלכלוך אחרי זה מהרצפה ולנגב בעזרת מטלית יבשה.
 4. 4.       בדגמים עם סלילים בתחתית המקרר, הסירו את חלק הגריל שבחזית המקרר. השתמשו במברשת סליל כדי לנקות בזהירות סביב הסלילים. שאבו אבק או טאטו אותו והחליפו את הגריל לפני שתחברו שוב את המכשיר לחשמל.

איך לנקות מתקן מים למקרר

כדי להמשיך ליהנות ממים טריים ומסוננים מהמקרר שלכם, העניקו מדי פעם למתקן המים ניקוי טוב. כמו עם סלילי המקרר, כדאי לעיין במדריך שקיבלתם בעת הרכישה. מערכות משתנות מדגם לדגם, ומדריך לעיתים קרובות מהווה מקור טוב להוראות ספציפיות, כמו גם מידע לפתרון בעיות מרכזיות במתקן מים. עיין במדריך גם עבור לוח הזמנים להחלפת מסנן מים ומכונת הקרח. החלפת המסנן כמומלץ תסייע לשמור על המתקן ומכונת הקרח במצב תקין.

מגש מתקן המים נוטה לצבור מים מלוכלכים וכתמים.  וכדאי לנקות אותו מידי פעם. נגבו את המגש עם חומת מעורבב ומים וייבשו. אם המגש נשלף, הוציאו אותו ונקו אותו בכיור שלכם. הקפידו לנקות גם מתחת למגש. מברשת שיניים רכה יכולה לעזור להיכנס לכל פינה, השאירו לייבוש מלא במתקן לייבוש כלים במקום מאוורר.

איך לנקות עובש ממקרר

בגלל שסביבת המקרר לא מאווררת ולעיתים לחה, מקררים יכולים להיות רגישים לעובש. כדי לנקות עובש בתוך המקרר שלכם, הימנעו מחומרי ניקוי מבוססי אקונומיקה הם אינם בריאים למזון שלכם. במקום זאת, השתמשו בסודה לשתייה. ערבבו כף אחת לרבע כוס מים חמים. נגבו את המשטח הנגוע בעובש ואז נגבו אותו היטב כדי להסיר גם עודף לחות.

לנקות מעט עובש ממקרר ריק זה די פשוט. עם זאת, אם מקור העובש אינו ידוע והמקרר מלא מזון, זה בעייתי מאוד.  הפסקת פעולת המקרר לזמן ממושך, יכול לגרום למזון להתקלקל. במקרים אלה, נסו לנקות כל פעם אזור אחר. אם העובש גדל שוב במקומות שכבר ניקיתם – אין ברירה ולבצע ניקוי רחב ולהוציא את כל המזון.

אם העובש עדיין חוזר גם אחרי ניקוי יסודי – שקלו להזמין טכנאי מקררים או לרכוש מקרר ישן. כנראה שמקור העובש בעומק רכיבי המקרר ולא כתוצאה מעובש במזון.

מדריך ניקוי עובש מקירות, ספות ושטיחים

אמצעי מניעה לשמירה על ניקוי המקרר

כמה צעדים פשוטים יכולים לשמור על המראה של המקרר שלכם (ובריח טוב) לאורך זמן רב יותר. כדי למנוע דליפות מים, הימנע מהעמסת המקרר עם אוכל שאינו מסודר ומפריע לפתחי אוורור או פירות וירקות מקולקלים. זרקו מים אוכל שפג תוקפו או שיש בו טריות מפוקפקת. השתמשו בסודה לשתייה ובמים כדי לנגב צנצנות, בקבוקים או פחיות עם טיפות מים מטפטפות מיד כאשר אתם רואים כזה. הקפידו להשתמש במטליות נקיות וייבשו הכול ביסודיות לפני שתחזירו אותם למקום.

אמצעי למניעת ריחות בעתיד

כאשר סיימנו לנקות את המקרר והחזרנו את כל המוצרים למקום, אנו רוצים לשמור על המקרר נקי ולשמור על ריחות נעימים ומרעננים. מקרר מטבעו בעל מוצרים אורגניים, ולעיתים אין לנו שליטה על הניחוחות שהם מדיפים. לפיכך, ניתן להשתמש בכמה המלצות לפי בחרה המועדפים עליכם. את זה ניתן לעשות בעזרת כמה שיטות:

 1. תפוח אדמה קלוף – זה אומנם לא יפזר ריח מרענן אך בהחלט תפוח אדמה קלוף וחתוך נחשב לסופח ריחות בכך שהריחות יתמקדו בו וייעלמו מחלל פנים המקרר.
 2. אבן גיר – בדומה לתפוח אדמה אפשר להפיג את הריחות הלא נעימים על ידי ספיגתם. כל מה שיש לעשות הוא לפזר אבן גיר בכל מדף בתוך מטלית נקייה. ולזרוק והחליף אותם מידי שבוע ימים. את האבן גיר, תוכלו לקנות בכל חנות לחומרי בניין.
 3. כיסוי המוצרים – ריח דגים לא כל כך נעים כאשר פותחים את המקרר. לכן, שימו מוצרים הידועים במפיצי ריחות חזקים בקופסה סגורה עם מכסה. מוצרים אלו הם: שום, פלפל חריף, ביצים, נקניק ועוד.. ניתן לרכוש קופסאות כאלה ברשתות מזון.
 4. קפה שחור – קפ שחור כמו אבן גיר ותפוח אדמה – סופח אליו ריחות כאשר משתמשים בגרגירים ולא בפולי שלמים. אך שימו לב שאתם אוהבים את הריח שהוא מפיץ. אם כן, יש לכם שתי ציפורים ביד, גם הפגת ריחות רעים וגם פיזוז ניחוח פולי קפה.
 5. תמצית וניל – כדאי להפיץ ריח טוב מבלי להוציא סכומים גדולים על מטהר אוויר למקרר. תוכלו לקחת קערה קטנה, לשים בה צמר גפן ולטפטף מידי פעם תמצית וניל. תוכלו לשטוף בחוזק הריח ע ידי טפטוף כמות גדולה יותר.

מאמרים נוספים שחייבים לקרוא

Email
Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter

טיפים נוספים

ניקוי ספות ברמלה

הספות שלכם בוודאי חשובים עבורכם מאוד אז מדוע לא להתקשר לאיש מקצוע? מדי פעם, אתם בטח שמים לב לכתם חדש על הרהיטים שלכם ומנסים להתמודד

קרא עוד »

ניקוי מזרונים בשוהם

המיטה שלכם היא אולי הריהוט הכי חשוב בבית. מה שבטוח שהיא הכי חשובה בחדר השינה שלכם. אתם מבלים על הריהוט הזה יותר מכל פריט ריהוט

קרא עוד »

ניקוי ספות בבית שמש

מחפשים ניקוי ספות בבית שמש? אחד  מהדברים שמאפיינים את רובנו, הוא התענוג הפשוט של לחזור הביתה אחרי יום עבודה ארוך ומעייף. בא לנו להוריד את

קרא עוד »

להזמנות והצעת מחיר

או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם